Linkek a témában:
Kószavár - a pécsváradi motte
Mielőtt bárki azt gondolná magában „Nahát, tényleg így nézett ki a Kószavár?”, elébe vágok és sietve elmondom: a várról szinte semmit nem tudunk. Így az én rekonstrukcióm is a fantázia műve, a kor motte építészetének egy lehetséges formája. Cseke György tollrajza ihletett meg, a hasonlóság nem véletlen.
Máré vár - a Mecsek rejtett ékköve
A Mecsek hegységben számos vár és erődített hely romját ismerjük, ezekhez rengeteg gyermekkori élményem fűződik, hisz pécsi lévén sokat jártunk kirándulni ezekre a helyekre. Ezért is választottam ki Máré várát elsőnek, hogy rekonstrukciót készítsek róla. A kezdetleges modellt nem régiben átnéztem, és modern szlenggel élve "felpimpeltem" egy magasabb minőségi elvárásoknak megfelelő szintre.
Rezi várának rekonstrukciója
Rezi vára a zalaszántói medence fölé magasodó kiugró dolomittömbre épült, 427 méter magasságban. Romja csak az elmúlt évtizedekben vált látogathatóvá, az előző rendszerben katonai objektum volt a közelben, ezért nem lehetett megközelíteni. Első írásos említése csak 1378-ból való, keletkezéséről nem sokat tudunk. A szakma sokáig keverte a Tátika alsóvárral, majd később ez a félreértés tisztázódott. Nem akarnék belemenni a történeti áttekintésbe, hiszen a vár birtokosairól és történelméről több oldalon is részletesen olvashat az érdeklődő.
Rékavár - a mecseki erdő elfeledett romja
A Mecseknádasd és Óbánya közelében fekvő, a helyiek által Halász-pataknak vagy Rák -pataknak nevezett víz közelében épült a 70 m magas várhegyre Nádasd vára, amit a patak miatt Rák-várnak is hívnak. A Rékavár név modern kori elnevezés. A 205 méter hosszú, 36 méter széles várudvar 3 méter vastag kőfallal lett körülvéve, melyből helyenként ma is 1 méter magas szakaszok állnak.
Műemlékes szervezetek, egyesületek logótervezése
Füzér várának logóterve és az arculati terve egy korabeli motívum, mely a régészeti ásatások során került elő. Ennek a fellelt ábrázolásnak a nyomán indult el a logó tervezése, és készült el Füzér várának arculati kézikönyve.
Tátika várának rekonstrukciója
A Zalaszántó község határában található 413 m magas hegy tetejére épült a kelet-nyugati irányban nyújtott, szabálytalan alaprajzú Tátika vára. Nevét a Tátika nemzetségről kapta, melynek sarja volt Tádé, aki 1246-ban elpusztított egy Zala megyei Erek nevű települést, amin történetesen Kaplony nembeli Zlandus veszprémi püspök kúriája is állt. Az ezt követő per eredményeképp szerezte meg a püspök a területet, ahol 1246-ban kezdte el építeni Tátika alsó várát, mely nem azonos az ebben a cikkben tárgyalt várral.
Meghatározás
Várak, várkastélyok, erődök, erődtemplomok magyar és nemzetközi internetes gyüjtőoldala. Várak és a témához kapcsolódó történelmi dokumentációk, könyvek, kultúrális programok, fotók, várturizmus.